بهترین کلینیک زیبایی، متخصصان و پزشکان برای یک لمس شفابخش
الهیه، خ شبدیز
تهران
تماس با ما
09370142337
ساعات کاری
شنبه-چهارشنبه 14 الی 21
۱۴۰۰/۰۹/۱۴ توسط admin 0 نظر

پروتز گونه چیست، انواع پروتز و جنس های پروتز گونه

پروتز گونه

استخوان‌های گونه بزرگ و قوی از دیرباز نشانه زیبایی بوده‌اند. وقتی که استخوان‌های گونه فرد مشخص و تفکیک شده نیست، صورت او نامتناسب بوده و حالت داینامیک خود را از دست می‌دهد.

با افزایش سن، بافت‌های روی استخوان گونه شل می‌شوند و باعث می‌شوند که گونه‌ها تخت‌تر و نامشخص‌تر به نظر برسند.

شکل صورت شما و تعادل بین اجزای آن به اسکلت صورت و بافت نرم روی آن بستگی دارد. فقدان تناسب زیبایی د ر اجزای صورت به رشد ناکافی بافت‌ها نسبت داده شده که می‌تواند با کاشت پروتزهای صورت اصلاح شود.

پروتز گونه می‌توانند به تنهایی انجام شود اما غالباً این عمل همراه با عمل‌های زیبایی دیگر انجام می‌شود تا هارمونی جامع صورت حاصل شود. عمل جراحی برجسته‌سازی گونه غالباً همراه با عمل زیبایی پلک، لیفت قسمت پایین صورت و لیفت قسمت میانی صورت و لیفت گردن انجام می‌شود.

انواع پروتز گونه

سه شکل عمومی پروتز گونه وجود دارد:
زیر گونه: در این روش، به شکلی طراحی می‌شود که حداکثر برجسته‌سازی را در قسمت‌های فرورفته گونه در کنار بینی و زیر چشم ایجاد کند.
کنار گونه: در این روش جراحی پزشکی، ناحیه استخوان گونه بیمار برجسته شده و پرتر به نظر می‌رسد.
زیر گونه ترکیبی: در این روش همه قسمت میانی صورت به وسیله کاشت پروتزهای کناری و پروتز زیر گونه برجسته می‌شود.

جنس پروتز گونه

بعضی از پروتزها مثل پروتزهای ساخته شده از جنس سیلیکون را می توان بعدها جدا کرد. پروتزهای دیگر با بافت طبیعی استخوان ادغام می شوند و بخشی از ساختار گونه را تشکیل می دهند.

بهترین روش برای پروتز گونه استفاده از توع سیلیکونی آن است. سیلیکون برای چندین دهه در بدن و در دستگاه های جراحی و پزشکی متعدد مورد استفاده قرار گرفته اند.

وقتی سیلیکون روی استخوان قرار گیرد، مثل استخوان به نظر می رسد. یکی از بزرگترین مزایای استفاده از پروتز گونه سیلیکونی این است که این نوع پروتز نرم است و با آناتومی اندام های زیرین به خوبی سازگار می شود و هیچ گاه احساس نمی کنید لبه تیزی دارد.

شاید بزرگترین مزیت استفاده از پروتزهای گونه سیلیکونی این باشد که در صورت نیاز به تعویض یا جدا کردن ، به راحتی می توان این کارها را در این نوع پروتز گونه انجام دهد.

بعضی از پروتزها از جنس پلی اتیلن متخلخل هستند و در صورتی که نیاز به جدا کردن یا تعویض این نوع پروتزها باشد، به مشکلات بزرگی خواهید خورد.
یکی از مشکلات دیگر پروتزهای سفت این است که آنها با بافت بوجود آورنده به خوبی سازگار نمی شوند و احتمال بوجود آمدن برآمدگی زیاد است.

افزایش حجم گونه ها

هدف از افزایش حجم گونه ها؛ برجسته کردن، لیفت و بالا کشیدن محل گونه ها می باشد. برخی از افراد بر اثر افزایش سن دچار افتادگی و یا کاهش حجم گونه ها می شوند.
اما برخی دیگر هرگز از میزان برجستگی گونه های خود راضی نبوده و از یک دست بودن صورت خود اظهار ناراحتی می کنند.

روش هایی برای افزایش حجم گونه ها

انتقال یا پیوند چربی (این چربی از بافت بدن خود بیمار تهیه می شود) به ناحیه مورد نظر و یا استفاده از ایمپلنت ها از جمله روش هایی برای افزایش حجم گونه ها می باشند. تزریق فیلر نیز روشی غیر جراحی برای دست یافتن به گونه های برجسته تر است.

آیا شما کاندید مناسبی برای پروتز گونه هستید؟

اگر گونه های شما بصورت طبیعی برجستگی را ندارد، یا اگر حجم گونه های خود را در اثر افزایش سن از دست داده اید، کاندید مناسبی برای جراحی پروتز گونه به حساب می آیید.

ممکن است شما قبلا جهت افزایش برجستگی گونه های خود از روش های موقتی (تزریق ژل یا چربی) استفاده کرده، و اکنون برای رسیدن به این هدف در جستجوی روشی دائمی باشید. همانند سایر اعمال جراحی زیبایی، سلامت کامل جسمی و ذهنی ضروری است.

جراحی پروتز گونه میتواند به تنهایی یا در همراهی با سایر جراحی های زیبایی صورت انجام شود. بیهوشی ارجح برای جراحی پروتز گونه بیهوشی عمومی است.

پروتزهای متنوعی از نظر شکل، اندازه و جنس وجود دارد که بر اساس آناتومی صورت شما و تغییرات مورد نظر انتخاب میشود. پروتزها از طریق برش کوچکی که معمولا در دهان داده میشود در روی استخوان گونه قرار داده شده و ثابت میگردد.

در مواردی که جراحی پروتز گونه در همراهی با جراحی زیبایی پلک پایین انجام میشود، میتوان پروتز را از طریق برش پوستی کوچکی که به منظور جراحی پلک داده شده است در محل مورد نظر قرار داد.

جراحی در عرض حدود یک ساعت به پایان میرسد. در پایان عمل در اطراف گونه چسب ضد حساسیت زده میشود. این چسب پس از یک هفته برداشته شده و نیاز به تعویض دوره ای ندارد.

کاشت گونه به روش پروتز

در عمل کاشت گونه به روش «پروتز» از پروتزهایی استفاده می‌شود که از بافت سخت ساخته می‌شوند و از بافت استخوان کمی نرم‌تر هستند. شکل و سایز این پروتزها به توجه به فرم و اندازه‌ی صورت از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اگر فردی فقط خواهان برجستگی گونه باشد از پروتزی که فقط این قسمت را پوشش می‌دهد استفاده می‌کند. اما اگر فرد با توجه به شرایطی که دارد نیازمند پُرشدن استخوان کف چشم و گودی پلک پایین هم باشد، شکل و اندازه‌ی پروتز انتخابی متفاوت است.

در روش کاشت گونه به روش پروتز، به فرد بیهوشی عمومی داده می‌شود و پس از آن پزشک متخصص برای قرار دادن پروتز، ناحیه‌ی داخلی گونه از بین دندان‌ها و لپ را برش می‌دهد و سپس پروتز را روی استخوان گونه قرار داده و با پیچ ثابت نگه می‌دارد.

در عمل جراحی کاشت گونه به روش پروتز از بخیه‌های جذبی استفاده می‌شود و به‌دلیل ماندگاری دائمی این روش نیازی به تعویض پروتزها نیست.

مگر اینکه بدن نسبت به آنها واکنش نشان دهد یا جراحی استریل نباشد و پروتز قبل از جایگذاری در محلول آنتی‌بیوتیک قرار داده نشود. در این صورت ممکن است عفونت رخ دهد و پزشک مجبور شود پروتز را خارج کند.

زمان بهبودی لازم برای جراحی پروتز گونه

اغلب بیماران می توانند در عرض یک هفته پس از جراحی پروتز گونه به سرکار برگردند و فعالیت های روزمره خود را از سربگیرند و در عرض سه تا چهارهفته پس از جراحی زیبایی گونه می توانن ورزش و فعالیت های سنگین را از سر بگیرند.

تا دو هفته پس از جراحی زیبایی گونه کمی کبودی و ورم قابل مشاهده است.

با این حال، با استفاده از کمپرس یخ و کمی آرایش در قسمت میانی صورت، می توان آنها را به حداقل رساند.

در طول دوره بهبودی بعد از جراحی پروتز گونه تمامی داروهای مسکن و آنتی بیوتیک ها را برطبق تجویز پزشک مصرف کنید تا درد و ناراحتی را کاهش دهید و از عفونت جلوگیری کنید.

اگر چه بخیه ها در عرض چند هفته حل می شوند و نیازی نیست که توسط پزشک باز شوند، هنوز باید برای مراقبت های بعدی به پزشک مراجعه کنید تا نتایج بدست آمده و روند بهبودی شما ارزیابی شود.

پس از اتمام دوره بهبودی اولیه جراحی پروتز گونه، در عرض چندین هفته نتایج نهایی به تدریج نمایان تر می شوند.

شش ماه پس از جراحی زیبایی پروتز گونه، گونه های شما پرتر و متقارن تر می شود و پوست شما سفت می شود. هیچ جای زخمی قابل مشاهده نیست و صورت شما ظاهر طبیعی و جوانی خواهد داشت.

مراقبت های قبل از پروتز گونه

 • لطفا 2 هفته قبل از جراحی مصرف هر نوع آسپرین و داروهای مشابه را قطع کنید. همچنین مصرف ویتامین E را قبل از عمل جراحی متوقف کنید. قبل از جراحی میتوانید برای از بین بردن درد از تیلنول استفاده کنید.

اگر درد غیر قابل قبول است، لطفاً با دکتر خود تماس بگیرید.

 • برای اولین معاینه بعد از عمل جراحی، یک وقت معاینه برای 5-7 روز پس از جراحی بگیرید.
 • روز قبل از جراحی شروع به مصرف آنتی بیوتیک نمایید و صبح روز عمل، آنتی بیوتیک خود را مصرف نکنید، مگر این که به شما دستور داده شود. اگر شما مستعد ابتلا به عفونت های مخمری دورهای هستید یا این عفونت ها را دارید، لطفاً به پزشک اطلاع دهید تا داروهای مناسب برای شما تجویز یا توصیه شوند.
 • به یاد داشته باشید: اگر قرار است عمل شما با بیهوشی عمومی یا بیهوشی ملایم درون رگی انجام شود، روز قبل از عمل جراحی بعد از نیمه شب هیچ چیزی نخورید یا ننوشید – این شامل آب نیز میشود.
 • قبل از جراحی، صورت خود را به طور کامل با یک صابون ضد باکتری پاکسازی کنید.

مراقبت های بعد از پروتز گونه

 • بیمار می تواند 48 ساعت پس از عمل و پس از اینکه زخم ها نسبت به نفوذ آب مقاوم تر شدند استحمام نماید.
 • باید از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب و برنزه کردن به شیوه های طبیعی یا مصنوعی حداقل به مدت یکسال پرهیز کند.
 • در صورتی که بنا به هر دلیلی برای فرد قرارگیری در معرض آفتاب غیر قابل اجتناب است ، باید حتما از کرم های ضد آفتاب قوی استفاده کند.
 • در هنگام استحمام حتما یک همراه در کنارتان حضور داشته باشد تا پایداری وضعیت شما را کنترل نماید.
 • فرد باید این نکته را در نظر داشته باشد که در زمان استحمام از برخورد فشار آب به صورت مستقیم به زخم ها پیشگیری نماید.
 • افراد پس از عمل کاشت پروتز گونه ، می بایست حداقل به مدت ۴ الی ۶ هفته از شنا کردن و همینطور قرار گرفتن در وان خودداری نمایند.
 • زخم ها باید متناوبا و به صورت روزانه جهت پیشگیری از بروز عفونت تمیز شوند.

سایر مراقبت های ضروری بعد از عمل کاشت پروتز گونه

 • چنانچه جهت کاشت پروتز گونه ، در داخل دهان برش ایجاد شده باشد بیمار باید از دهان شویه به صورت مرتب و در بازه های زمانی ۳ الی ۴ ساعته به ویژه پس از صرف غذا استفاده نماید.
 • افراد باید پس از عمل در رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان بسیار دقت نمایند.
 • پس از یک هفته و برداشت بخیه ها می تواند از مواد آرایشی استفاده نماید ، البته در پایان روز حتما باید صورت خود را از هر گونه مواد آرایشی پاک نماید.
 • لازم به ذکر است در صورتی که از بخیه های غیر جذبی استفاده شده باشد عموما بعد از 5 الی 7 روز و بر اساس نظر جراح بخیه ها برداشته می شوند.
 • فرد جهت تسریع روند ترمیم زخم ها و کاهش کبودی می تواند از کمپرس سرد در گونه ها استفاده نماید.
 • افراد می بایست به مدت حداقل ۶ هفته الی 2 ماه پس از عمل ، از خوابیدن به روی صورت پرهیز نمایند و موقع خواب سر خود را بالاتر از دیگر اندام های بدن قرار دهند.
 • داروهای تجویز شده باید در ساعات معین و مطابق دستور به مصرف برسند.
 • بعد از عمل باید تا 24 ساعت فقط مایعات مورد مصرف قرار گیرند و پس از ان حتما باید از غذاهای نرم استفاده شود.
 • افراد باید به مدت 6 الی 8 هفته پس از جراحی از خوردن غذاهای سفت اجتناب نمایند.
 • لازم به ذکر است که چنانچه از بخیه های جذبی استفاده شده باشد این بخیه ها تدریجا و به خودی خود جذب می شوند.
 • بعد از جراحی ، دقت در مسواک زدن و عدم ایجاد فشار یا آسیب به ناحیه داخلی دهان بسیار مهم می باشد.

مزایا

برجسته‌سازی گونه روشی است که با حداقل طول دوره بهبودی، تغییرات چشمگیر و البته طبیعی در صورت شما ایجاد می‌کند.

در عمل برجسته‌سازی گونه، ناهمواری‌های قسمت میانی صورت برطرف شده، حجم ازدست‌رفته گونه بازگشته، ابعاد صورت و گونه‌ها تغییر کرده، تناسب بین اجزای صورت بهبود یافته و تناسب کلی در صورت ایجاد می‌شود.

بسیاری از متقاضیان برجسته‌سازی گونه، خانم هستند زیرا استخوان برجسته گونه نشانه زیبایی زنانه آنها محسوب می‌شود. همچنین مردان نیز می‌توانند از مزایای انجام برجسته‌سازی گونه بهره برده تا صورتی متناسب‌تر و چاق‌تر پیدا کنند.

خطرات احتمالی

مانند همه عمل‌های جراحی دیگر این عمل نیز ممکن است با خطراتی همراه باشد. به هر حال، عوارض به ندرت اتفاق می‌افتند.

کبودی ایجادشده پس از دو هفته بهبود می‌یابد و خونریزی شدید به ندرت اتفاق می‌افتد. بروز عفونت نیز بسیار نادر است (کمتر از ۰٫۵ درصد) که با مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک برطرف می‌شود.

در مدت کوتاهی پس از انجام عمل جراحی کاشت گونه ممکن است پروتز گونه جابجا شود که با پیشگیری از وارد آمدن فشار بر گونه در هنگام خوابیدن، ماساژ دادن صورت و حرکات سنگین صورت می‌توان از وقوع این عارضه پیشگیری کرد.

ممکن است احساس شما در اطراف گونه تغییر یابد که معمولاً ۶ تا ۱۲ هفته پس از عمل به حالت عادی خود بازمی‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *