بهترین کلینیک زیبایی، متخصصان و پزشکان برای یک لمس شفابخش
الهیه، خ شبدیز
تهران
تماس با ما
09370142337
ساعات کاری
شنبه-چهارشنبه 14 الی 21
۱۴۰۰/۰۹/۱۸ توسط admin 4 نظر

انواع بینی ، جراحی زیبایی بینی و انواع عمل بینی

جراحی زیبایی بینی یا عمل بینی

در چند دهه‌ی اخیر عمل بینی به یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی تبدیل شده است. جوانان و علی الخصوص بانوان، علاقه ی بیشتری نسبت به این عمل زیبایی نشان می دهند.

برای رسیدن به نتیجه ی ایده آل، باید با انواع مدل بینی آشنا باشید. در این مقاله به بررسی انواع مدل بینی برای عمل می پردازیم.

مدل بینی گوشتی

 • غضروف قسمت جلوی بینی بزرگ و پهن است.
 • در زیر پوست بافت همبند به میزان زیادی وجود دارد.
 • در ناحیه پایینی کناری بینی، غضروف های قطور و بزرگی قرار گرفته است.
 • ارتجاعی بودن بافت ضعیف غضروفی
 • پوست نوک بینی چرب و ضخیم است.
 • جزئیات غضروفی و استخوانی قابل رویت نیست.

این نوع بینی یکی از سخت ترین جراحی های رینوپلاستی را به دنبال دارد. ضخامت و چربی پوست در بینی گوشتی بیشتر از سایر انواع بینی است.

اصطلاحا گفته می شود در این حالت استخوان غضروف بینی مغلوب و پوست بینی قالب است. این ویژگی بینی گوشتی، کار را برای جراح سخت خواهد کرد.

چرا که ضخامت پوست و کمبود بانک غضروفی و بافت استخوانی، مانع از تبعیت پوست از فرم استخوانی غضروفی می‌شود.

مدل بینی زینی شکل

در بینی زینی شکل، سپتوم استخوانی، یا غضروفی و یا هردوی آن ها به صورت نزدیکتر بوده و پایین تر از خط نیم رخ طبیعی قرار می‌گیرد. این مدل بینی، یکی از شایع‌ترین دفورمیتی‌های بینی می‌باشد.

از جمله عوامل موثر در ایجاد این نوع دفورمیتی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • درگیری سپتوم استخوانی ناشی از وارد شدن ضربه به مرکز صورت
 • درگیری سپتوم غضروفی و برداشتن بیش از حد آن طی عمل سیتوپلاستی
 • بیماری‌هایی نظیر جزام، سالک و سیفلیس
 • مصرف کوکایین و …
  لازم به ذکر است عوامل دیگری از جمله نژاد و یا فرم مادرزادی بینی نیز می‌تواند در این دسته‌بندی قرار گیرد.

 

مدل بینی با انحراف داخلی

بینی پیچ خورده یعنی بینی حول محور طولی خود پیچیده است. این نوع بینی عموما بر اثر صدمات تروماتیک همچون شکستگی استخوانی و صدمه غضروفی در دوران کودکی و رشد ایجاد می شود.

انحراف شدید بینی یکی از اصلی‌ترین مشکلات اساسی این مدل بینی است که پیش از هر اقدامی باید اصلاح شود.

بینی پیچ خورده، مجموعه‌ای غضروفی_استخوانی است که همه قسمت ها را درگیر می کند. دلیل اصلی اهمیت اصلاح این انحراف این است که تمامی نواقص خارجی بینی به طور مستقیم با تیغه‌ی بینی در ارتباط است.

امکان بروز عوارض و نیاز به جراحی مجدد در بینی پیچ خورده بیش از سایر موارد است.

مدل بینی استخوانی

در مدل بینی استخوانی، پوست بینی نازک، بافت استخوانی محکم و بانک غضروفی کافی می‌باشد. در تیغه ی بینی افراد با این مدل بینی اغلب قوز خفیفی دیده می شود.

دلیل اقدام به عمل جراحی در این گونه افراد، برداشتن قوز بینی و ایجاد فرم زیباتر می باشد.

البته درمان عارضه‌هایی همچون انحراف تیغه‌ی بینی، بزرگ شدن شاخک‌های بینی، پولیپ بینی، شکستگی بینی و … می‌تواند از جمله دلایل افراد برای انجام عمل رینوپلاستی باشد.

 

انواع جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی براساس نوع بینی و مشکلات بینی انواع متفاوتی دارد که تعدادی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • جراحی نوک بینی
 • جراحی پولیپ بینی
 • عمل بینی قوزدار
 • عمل بینی گوشتی
 • جراحی انحراف بینی
 • عمل بینی استخوانی
 • عمل شکستگی بینی
  که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

عمل نوک بینی

افرادی که عمل بینی در مشهد انجام می دهند، اهداف متفاوتی از انجام عمل بینی دارند که از مهم ترین و شایع ترین آن ها، اصلاح نوک بینی می باشد.

عمل نوک بینی در داخل بینی صورت می گیرد و جراح به سادگی می ‎تواند از داخل بینی تغییرات لازم را بر روی استخوان و غضروف بینی انجام دهد.

جهت اینکه در جراحی نوک بینی، نوک بینی را اصلاح نمایند، غضروف‎ هایی قوی به غضروف ‎های نوک بینی پیوند می ‎دهند تا نوک بینی استحکام پیدا کند و سبب زیباتر شدن آن شود.

عمل پولیپ بینی

عمل پولیپ بینی پس از تشخیص نهایی پزشکان صورت می گیرد و در آن معمولا نیازی به ایجاد برش بر روی پوست بینی نمی باشد. جراح با وارد نمودن دستگاه آندوسکوپی در بینی جراحی را شروع می نماید.

با این کار جراح به راحتی مسیر کار خود را متوجه می شود و متوجه می شود که در هر مرحله باید چه کاری را انجام دهد.

جراح باید در نهایت با شستشوی صحیح و اصولی سینوس ها از بروز مشکل دوباره جلوگیری نماید و مواد اضافی که در بینی وجود دارد را خارج کند. این کار سبب می شود تا مشکلات بیمار به طور کامل برطرف شود.

عمل بینی قوزدار

قوز بینی به برآمدگی روی بینی که بر روی ظاهر بینی نیز اثر می گذارد گفته می شود. قوز بینی از نظر اندازه می تواند بسیار متنوع باشد.

وجود برآمدگی سبب استخوانی و عقابی به نظر آمدن بینی در چهره اکثر افراد و عدم تناسب بینی با اجزای دیگر صورت می شود.

این مشکل سبب بر هم زدن زیبایی بینی می شود و از عواملی است که نگاه مخاطب را به خود جلب می نماید و سبب کاهش اعتماد به نفس فرد می شود که در این صورت فردی که دچار برآمدگی بر روی بینی خود می باشد.

در نهایت ناچار می شود جهت اینکه تعادل را در زیبایی بینی و صورت خود ایجاد کند و بینی خود را با سایر اجزای صورت متناسب کند اقدام به جراحی بینی قوزدار نماید.

عمل بینی گوشتی

در عمل بینی‌های گوشتی مهم ترین کار کاهش بافت از یک قسمت و افزودن بافت به قسمت دیگر می‌باشد. بافت افزودنی اغلب از غضروف تیغه‌ی بینی برداشته می‌شود.

در موارد خاص که به بینی آسیب وارد شده باشد و تیغه‌ی بینی غضروف نداشته باشد؛ از غضروف گوش، بدون اینکه به ظاهر گوش صدمه‌ای وارد شود استفاده می‌نمایند.

به این ترتیب آنچه که از غضروف بینی برداشته می‌شود و یا به آن اضافه می‌گردد سبب جمع تر شدن نوک بینی، تقویت پایه بینی، زیبایی و دوام عمل جراحی بینی می‌گردد.

عمل انحراف بینی

سپتوپلاستی یا همان عمل انحراف بینی بدون عمل زیبایی، نوعی جراحی است که در آن به صورت ویژه و تخصصی تنها بر درمان این اختلال تمرکز می‌شود.

در واقع پزشکان می‌خواهند با استفاده از این روش تنها تنفس فرد را بهبود ببخشند و مشکلی که بیمار از آن رنج می‌برد را برطرف کنند. پزشک جراح در ظاهر بینی این روش نمی‌تواند تغییرات زیادی ایجاد نماید، اما ایجاد تغییرات نامحسوس به وفور دیده می‌شود.

در نظر داشته باشید که هدف از جراحی انحراف بینی زیبایی بینی نیست بلکه بهبود بخشیدن تنفس و مواردی از این دست می‌باشد.

عمل بینی استخوانی

فردی که دارای بینی استخوانی می‌باشد می تواند هر یک از فرم‌های بینی را انتخاب نماید چرا که استخوان‌ها و غضروف‌های بینی‌اش محکم بوده و ضخامت پوست آن کم می‌باشد، در نتیجه فرم دادن به این نوع بینی به راحتی قابل انجام می‌باشد.

مواردی که بیماران برای جراحی بینی استخوانی مراجعه می‌کنند شامل:

 • از بین بردن برآمدگی (قوز) روی بینی
 • رفع کجی و انحراف بینی
 • از بین بردن افتادگی نوک بینی
 • رفع بزرگی نوک بینی
 • از بین بردن بزرگی سوراخ بینی

فرد دارای بینی استخوانی می‌تواند با توجه به فاکتورهای زیر بهترین فرم بینی را برای خود انتخاب نماید:

 • جنسیت
  معیارهای زیبایی در خانم‌ها و آقایان با یکدیگر متفاوت می‌باشد، به گونه‌ای که هرچه اجزای صورت خانوم‌ها ظریف‌تر باشد زیباتر بوده و جذابیت آقایان به استخوانی و عضلانی بودن صورت شان بستگی دارد. به همین علت جراحی بینی فانتزی برای آقایان مناسب نمی باشد چرا که از جذابیت آن ها کم می‌کند.
 • سلیقه افراد
  به علت این که در نهایت بیماران باید از نتیجه عمل خود رضایت داشته باشند، سلیقه افراد به عنوان یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین فرم بینی در عمل بینی استخوانی به کار می‌رود.

عمل شکستگی بینی

باید گفت یک سوم اسکلت بینی از استخوان و دو سوم آن از غضروف تشکیل شده است.

میزان شکستگی بینی به شدت ضربه وارد شده به بینی بستگی دارد، در برخی موارد شدت ضربه به حدی شدید می باشد که سبب جا به جا شدن استخوان و غضروف شده و علاوه بر زیبایی ممکن است باعث ایجاد مشکل در عملکرد تنفسی فرد نیز شود.

افرادی که دچار شکستگی بینی شده اند تا یک ماه می توانند جهت رفع شکستگی و جا انداختن شکستگی ایجاد شده بر روی بینی به جراح بینی مراجعه کنند و پس از گذشت این مدت بر روی بینی فرد باید عمل بینی شکسته صورت گیرد.

انواع مدل عمل زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی باید طوری انجام شود که بینی عمل شده با سایر اجزای صورت متناسب بوده و در نگاه اول ظاهر مصنوعی و غیر طبیعی را در چشم بیننده تداعی نکند.

اکثر مراجعین خواهان مدل بینی طبیعی یا نیمه فانتزی هستند که در زیر توضیح داده می‌شود.

1- عمل بینی طبیعی:

اکثریت آقایان و نیز بسیاری از خانم ها این مدل بینی را می‌پسندند.

منظور از بینی طبیعی این است که اشکالات ظاهری بینی مانند قوز بینی، افتادگی نوک بینی، انحراف ظاهری، پهنای نوک بینی به نحوی وضع شوند که بینی در عین حال که زیبا تر و شکیل تر می‌شود، ظاهری به اصطلاح “عملی” و “مصنوعی” پیدا نکند.

به عبارت دیگر اگر شخصی بعد از عمل بینی شخص را ببیند متوجه عمل جراحی زیبایی در وی نخواهد شد.

البته طبیعی بودن به معنای باقی ماندن مقداری از اشکالات اولیه و بزرگی بینی نیست بلکه به معنی تناسب کامل بینی با سایر اجزای صورت و باقی نماندن عوارض ظاهری جراحی مانند جای بخیه، فرو رفتگی زیاد در ناحیه پشت و پره های بینی و کوچک تر از حد شدن سوراخ های بینی می‌باشد.

بینی‌های طبیعی علاوه بر حفظ تناسب اجزای صورت عموما از عملکرد بهتری برخوردار هستند و سلامتی شخص بعد از عمل جراحی حفظ خواهد شد.

2-عمل بینی نیمه فانتزی

تقریبا نیمی از خانم های متقاضی عمل زیبایی بینی خواهان بینی نیمه فانتزی هستند.

منظور از بینی نیمه فانتزی مدلی است که ضمن حفظ تناسب سایز و شکل بینی با سایر اجزای صورت نوک بینی کمی از حالت طبیعی سربالاتر و قوس پشت بینی نیز کمی بیشتر باشد.

در این مدل پهنای بینی از روبرو و سایز سوراخ‌ها نیز کمی از حالت طبیعی باریکتر خواهد بود.
در این مدل نیز بینی ظاهر غیر طبیعی و “عملی” ندارد نوک بینی بیش از حد بالا نرفته و ظاهر به اصطلاح “خوکی” پیدا نمی‌شود و همچنین قوس پشت بینی به حالت “سرسره‌ای” تبدیل نمی‌شود.

مدل نیمه فانتزی هر چند مقداری کوچکتر و ظریف تر از مدل طبیعی است اما باید به خاطر داشت که عملکرد تنفسی بینی ممکن است به اندازه مدل طبیعی، کاملا مطلوب نباشد.

 

3- مدل‌های غیر طبیعی بینی:

برخی از متقاضیان عمل زیبایی بینی خواهان مدل های غیر طبیعی بینی هستند. از مشخصات این مدل ها بالا رفتن زیاد نوک بینی، قوس بیش از اندازه در پشت بینی فرو رفتگی زیاد ناحیه پره های بینی و کوچک شدن زیاد سایز بینی است.

نتیجه این عمل ها این است که بعد از عمل در نگاه اول ظاهر غیر طبیعی و به اصطلاح “عملی” بینی مشهود و نمایان است.

این موضوع شاید در کوتاه مدت و به خصوص در سنین کمتر برای برخی مطلوب باشد ولی در دراز مدت موجب نارضایتی و گاهی انگشت نما شدن شخص شده و بعد از چند سال این افراد به دنبال عمل ترمیم و اصلاح شکل “غیر طبیعی” بینی خود خواهند بود.

به علاوه اکثر این افراد دچار مشکل تنفسی و بویایی خواهند شد که عوارض ناشی از این عمل “غیر اصولی” را مضاعف خواهد کرد.

انواع عمل بینی

عمل بینی شامل هر نوع جراحی انجام شده در داخل و یا خارج بینی است که با توجه به نیاز فرد معمولاً برای بهبود تنفس، زیبایی و یا جراحات بینی (شکستگی، ضرب دیدگی و …) انجام می‌پذیرد. هدف از نگارش این مقاله آشنایی با انواع روش‌های مختلف عمل بینی می‌باشد.

بسیاری از افراد تمایل دارند تا با عمل بینی، چهره خود را زیباتر کنند اما مشکلات و دغدغه‌های بسیاری وجود دارد که آن‌ها را منصرف می‌کند:

سختی‌های دوران بهبودی پس از جراحی بینی، انتخاب جراح ماهر و قابل اعتماد، تشخیص اینکه چه روشی برای جراحی آن‌ها مناسب‌تر است، اطمینان از اینکه پس از عمل جراحی به فرم مناسب خواهند رسید و … .

در گام نخست پیشنهاد می‌شود مقاله بهترین متخصص جراح بینی را بخوانید تا برای انتخاب یک متخصص جراح بینی، راهنمای شما باشد.

سپس باید اشاره شود که ایجاد بهترین تغییر با عمل بینی، جدا از مهارت و توانمندی جراح، به عوامل مختلف دیگری نیز بستگی دارد، از جمله:

 • جنس پوست و میزان انعطاف‌پذیری آن
 • گوشتی یا استخوانی بودن بینی
 • وجود مشکلات ساختاری مانند انحراف در تیغه بینی یا عدم تقارن در سوراخ‌ها
 • میزان توازن و تناسب بینی با دیگر اجزای صورت
 • تصور ذهنی شخص از چهره خود و انتظار او از تاثیر جراحی بینی بر زیبایی صورت

با وجود همه این موارد، پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی پس از معاینه و بررسی کامل بینی و دیگر عناصر صورت، مشاوره و صحبت با فرد و همچنین انجام یک سری از آزمایش‌ها و اندازه‌گیری‌ها، می‌تواند مشخص کند که فرد به چه نوع عمل بینی و چه میزان تغییر نیاز دارد. سپس بهترین روش جراحی بینی که برای فرد مناسب باشد، انتخاب می‌شود.

به‌طور کلی هدف از انجام عمل بینی، اصلاح اندازه و فرم بینی با توجه به دیگر عناصر صورت است.

همچنین رفع ایرادهای بینی و حفظ نکات مثبت آن، می‌تواند یک عمل جراحی بینی موفق و با کمترین درد و سختی را در پی داشته باشد.

همچنین توجه به راه عبور هوا و رعایت اصول جراحی که در تنفس شما اشکالی ایجاد نکند و یا حتی مشکلات تنفسی شما را رفع کند، یکی دیگر از اهداف عمل بینی است.

باید توجه داشت که رسیدن به یک فرم و اندازه استاندارد، بر اساس معیارهای زیبایی‌شناسی انجام می‌شود.

یعنی جراح شما تلاش می‌کند تا اندازه نهایی بینی شما و زوایای آن را با دیگر اجزای صورت و فاصله‌های موجود هماهنگ کند. معیارهای زیبایی‌شناسی، بینی و چهره شما را در چشم عموم زیباتر جلوه خواهد داد.

عمل بینی باز

در این روش برای تغییر شکل ظاهری بینی (جراحی زیبایی بینی) از عمل جراحی رینوپلاستی (Rhinoplasty) که یک عملیات برای تغییر شکل یا اندازه بینی و یا برای مشکلات تنفسی مانند پولیپ، سینوس و … می‌باشد، استفاده می‌گردد.

این عمل توسط متخصصین گوش و حلق و بینی انجام می‌شود.

در این روش با برش بسیار کوچکی در ناحیه کولوملا دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌سازند و می‌توان تمام پوست بینی را از قسمت غضروف و استخوان بالاتر کشید و تمام آنچه را که در درون بینی وجود دارد، دید. این تکنیک رینوپلاستی باز یا رینوپلاستی خارجی نامیده می‌شود.

 

عمل بینی بسته

روش رینوپلاستی بسته:

روش اولیه عمل بینی بوده و مدت‌هاست که بسیاری از جراحان پلاستیک بینی از آن استفاده می‌کنند. در این روش برش پوستی روی کلوملا (دیواره بین دو سوراخ بینی) ایجاد نمی شود.

تمام برش‌ها از داخل بینی داده می‌شود. مزیت این روش عدم وجود برش پوستی است و عیب آن هم عدم وجود دید مستقیم جراح به ساختار داخلی بینی است.

تفاوت عمل بینی باز و بسته

رینوپلاستی “باز” برای بهبود تنفس بیمار، ترمیم شکل ظاهری و یا زیبایی بینی انجام می‌شود، در حالی که رینوپلاستی “بسته” عمدتاً برای بهبود قوز بینی می‌باشد و مشروط بر این است که پولیپ، افتادگی بینی و یا کجی استخوان بینی در بیمار وجود نداشته باشد.

در جراحی “بسته” بینی پوست کولوملا برداشته نمی‌شود. در صورت آسیب شدید یا هنگامی که محل درمان در حفره بینی قرار دارد، ممکن است رینوپلاستی باز انجام پذیرد.

به صورت مطلق نمی‌توان تعیین کرد که کدام روش نسبت به آن یکی برتری دارد.

در روش “باز” عمل بینی، جراح دسترسی بیشتری به منظور برطرف کردن مشکل داخلی بینی بیمار دارد و تغییرات چشم‌گیرتری بر روی بینی ایجاد می‌کند.

همچنین در این روش جراح تسلط بیشتری بر روی ساختمان استخوان بینی، مخصوصاً قسمت نوک بینی دارد. لازم به ذکر است که در این روش بخیه‌ها مشاهده خواهند شد.

جراحی “بسته” بینی را در صورتی جراحان انجام می‌دهند که بینی بیمار مشکل چندانی، به خصوص در نوک بینی، نداشته باشد.
در جراحی “باز” بینی، التهاب و کبودی پوست بیشتر است زیرا پوست به طور کامل از بینی جدا می‌شود.

در جراحی “بسته” بینی برشی روی پوست ایجاد نمی‌شود. برش ایجاد شده در پره‌های بینی هیچ‌گونه ارتباطی به روش جراحی بینی “باز” یا جراحی “بسته” بینی ندارد و این برش به منظور قرینه سازی سوراخ‌های بینی انجام می‌پذیرد.

در جراحی “باز” بینی، جراح در بیشتر موارد درصد خطای کمتری در قرینه سازی سوراخ‌های بینی دارد.
در جراحی “بسته” بینی ممکن است سوراخ‌های بینی قرینه نباشد و اندازه کوچکی نسبت به ظاهر بینی و چهره بیمار پیدا کند.

در جراحی “باز” بینی جراح می‌تواند به طور مستقیم غضروف بینی را مشاهده کند و تغییر شکل بینی را با کنترل و دقت بیشتری انجام دهد؛ به طور مثال بیمارانی که تیغه بینی (سپتوم) S شکل دارند اغلب با عمل بینی “باز” بهتر جواب می‌گیرند.

در جراحی “بسته” بینی زمان جراحی 15 الی 30 دقیقه است که بسته به تجربه و مهارت جراح مربوطه ممکن است متغیر باشد.
در جراحی “باز” بینی زمان جراحی عمدتاً بین 1 تا 2 ساعت است.
در جراحی “بسته” بینی مدت زمان بهبود 1 الی 2 روز است.
در جراحی “باز” بینی مدت زمان بهبود 1 هفته الی 10 روز می‌باشد.

در جراحی”بسته” بینی عمدتاً از بیهوشی موضعی استفاده می‌گردد.

در این روش بیمار در بیشتر مواقع هم صدای لوازم جراحی را می‌شنود و هم فعالیت‌های انجام شده بر روی بینی را مشاهده می‌کند، در نتیجه فشار عصبی و استرس بیش از اندازه‌ای را متحمل می‌شود و ممکن است بعد از عمل دچار اختلالات روانی شود. همچنین پس از از بین رفتن بی‌حسی موضعی، بیمار عمدتا احساس درد در ناحیه بینی دارد.
بی حس کننده موضعی «Local anesthesia»: داروهایی لیدوکائینی هستند که به صورت موقت از حس درد جلوگیری می‌کنند. معمولاً این داروها بر روی عصب تزریق می‌شوند و تاثیر مستقیم آن‌ها بر روی عصب به خوبی می‌تواند فلج عضلانی ایجاد کند.

در جراحی “باز” بینی عمدتاً از بیهوشی کامل استفاده می‌شود. در این روش بیمار بعد از جراحی بینی چیزی به خاطر نمی‌آورد و دردی احساس نمی‌کند.
بیهوشی در پزشکی حالت القاء شده‌ای است که در آن، فرد به ‌صورت غیرارادی کنترلی بر قسمتی از جسم یا تمام جسم و محیط فیزیکی خود ندارد که می‌تواند موجب بی‌دردی و حتی فراموشی شود.

این روند موجب تضعیف یا سرکوب برگشت‌پذیر دستگاه عصبی مرکزی شده که باعث از بین رفتن احساس و واکنش به محرک‌های بیرونی می‌شود.

فراموشی و از بین رفتن هوشیاری دو جنبه‌ی مهم حالت بیهوشی هستند. در این حالت فرد توانایی نگه داشتن آگاهی نسبت به خود و محیط اطراف خود را از دست می‌دهد. بیهوشی ممکن است کامل بوده یا به صورت نسبی اتفاق بیافتاد.

با توجه به پرسشنامه‌هایی که محققان در رابطه با رضایت سنجی افراد مختلف جامعه در دنیا از عمل “باز” و “بسته” بینی انجام داده‌اند؛ اکثر مردم دنیا از عمل بینی “باز” رضایت بیشتری داشته‌اند. دلیل آن را متخصصین عمل بینی به شرح ذیل عنوان می‌کنند:

پل بینی (dorsum یا عقب بینی)

جراح، استخوان و غضروفی را که در پل بینی و یا عقب بینی باعث قوس بینی می‌شود، حذف می‌کند، در نتیجه می‌تواند استخوان بینی را به هم نزدیک کند و منجر به کوچک‌تر شدن پهنای بینی شود.

نوک بینی

جراح هنگامی که نوک بینی را عمل می‌کند، تا حدودی غضروف پشت بینی را حذف می‌کند، برای دید بهتر استخوان نوک بینی کولوملا را برش می‌دهد، در نتیجه نوک بینی کوچک‌تر می‌شود.

طول بینی

یک جراح می‌تواند ساختار مرکزی بینی را که به عنوان سپتوم شناخته می‌شود تنظیم کند و آن را کاهش دهد. تنظیم غضروف‌های نوک بینی و کاهش آن‌ها به کاهش طول بینی کمک می‌کند.

عرض بینی

با شکستن و تغییر موقعیت استخوان سمت بینی، جراح می‌تواند عرض بینی را نیز کاهش دهد و سبب شود بینی باریک‌تر به نظر بیاید.

رینوپلاستی اضافه

جراحان می‌توانند غضروف اضافه شده‌ای به اصطلاح ایمپلنت سیلیکون برای قوس نوک بینی استفاده کنند، این نوع عملیات معمولاً برای ساخت پل یا نوک “صاف” بینی و برای جراحی‌های عروسکی بینی استفاده می‌شود.

البته متخصصین عمل بینی بنا به درخواست و تصمیم گیری بیمار قطعاً عمل خواهند کرد و به تصمیم نوع عمل انتخابی بیمار احترام خواهند گذاشت.

 

مزایای انجام جراحی بینی به روش باز

 • با توجه به اینکه در این روش، جراح بینی دید مستقیم بر روی ساختمان بینی دارد لذا احتمال ایجاد ناقرینگی کمتر خواهد بود.
 • در عمل بینی به روش باز، گذاشتن گرفت یا پروتزهای غضروفی و استخوانی راحت تر می‌باشد.
 • جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه با روش باز انجام می‌گیرد.
 • نتیجه حاصل از روش باز در بینی‌های بد فرم رضایت بخش تر است.
 • فضای کار در این روش مناسب تر بوده و جراح بینی قدرت مانور بیشتری خواهد داشت.
 • در بینی‌های کج و دارای پیچ خوردگی، روش باز در اولویت می‌باشد.

مزایای انجام جراحی بینی به روش بسته

در این روش ازجراحی بینی، عمل بینی به مدت 15 دقیقه سریع تر انجام می‌شود.
برشی بر روی کلوملا ایجاد نمی‌گردد.
ورم نوک بینی در این روش کمتر بوده و بدیهی است که سریع تر نیز رفع می‌گردد.

آیا عمل بینی با لیزر امکان پذیر است؟

شاید شما هم در رابطه با انجام جراحی زیبایی بینی به وسلیه لیزر مطالبی را مطالعه کرده باشید.

اما باید بگوییم بسیاری از جراحانی که ادعای انجام جراحی بینی با لیزر را دارند تنها به فکر منافع خود و جذب بیمار هستند و این مساله ناشی از یک سری تبلیغات غلط در فضای مجازی و…. در اذهان عمومی گسترش پیدا کرده است.

بنابراین در پاسخ این سوال باید گفت خیر. امکان انجام جراحی بینی با لیزر وجود ندارد.

در واقع یکی از کاربردهای اصلی لیزر در جراحی بینی، استفاده از آن فقط هنگام ایجاد برش بر روی پوست بینی می‌باشد و به کار گرفتن لیزر در جراحی بینی هیچ تفاوتی در نتیجه جراحی بینی ایجاد نخواهد کرد.

هیچ گاه نمی توان به واسطه لیزر استخوان بینی را برش زد و یا با استفاده از لیزر اقدام به اصلاح و فرم دهی به غضروف‌ها انجام پذیرد.

Comments (04)

 1. ابولفضل
  ۱۳۹۹/۱۲/۱۹

  سلام آقای دکتر
  ممنون از مطلب مفیدتون
  من بینی بزرگ و گوشتی دارم و خیلی ها میگن جراحی بینی گوشتی خوب نیست و زشت میشه و من درگیرم
  توسیه شما چیه؟ اگر عمل کنم مشکلی برام چیش نمیاد؟

  Reply
  • ۱۳۹۹/۱۲/۲۳

   سلام وقت بخیر
   باید قبل از هر چیز صورتتون ارزیابی بشه و بعد بتونیم نظر بدیم
   ولی عموما جراحی بینی گوشتی روشهای خاص خودشو داره و برای هر کیسی باید کار مربوط به خودش انجام بشه
   یکی از معایب بینی گوشتی اینه که تغییراتی رو که در بینی انجام میدیم به سختی نشون میده

   Reply
 2. مهران
  ۱۳۹۹/۱۲/۱۹

  سلام آقای دکتر
  بینی من خیلی بزرگ است، هم گوشتی و هم استخوانی و کمی هم انحراف دارد به طوری که بعضی وقتا تنفسم به سختی انجام میشه.
  در یک بار عمل میشه هم انحراف برطرف کرد و بزرگی گوشتی و استخوانی رو؟

  Reply
  • ۱۳۹۹/۱۲/۲۳

   سلام
   بله عموما قابل انجام هست

   Reply

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *