بهترین کلینیک زیبایی، متخصصان و پزشکان برای یک لمس شفابخش
الهیه، خ شبدیز
تهران
تماس با ما
09370142337
ساعات کاری
شنبه-چهارشنبه 14 الی 21
۱۴۰۰/۱۱/۱۰ توسط کلینیک راز 0 نظر

تاثیر زیبایی بر اعتماد به نفس افراد

زیبایی و اعتماد به نفس

استانداردهای زیبایی غربی واقعاً عقب افتاده است، چرا که لاغری بیش از حد را به عنوان نمونه ای تعیین می کند که زنان باید خود را شبیه آن کنند.

بسیاری از بانوان این ایده آل زیبایی دست یافتنی را ملکه ی ذهن خود کرده اند؛ چنین باوری اثرات منفی را به دنبال داشته و موجب شده است که زنان از بدن خود رضایت نداشته باشند.
خودانگاره ی منفی بر شیوه ی مواجهه ی این زنان با تصویری که از خود دارند، تاثیر می گذارد. خودانگاره از طریق تعامل با دیگران شکل می گیرد. محیط زندگیمان نیز نقش بسیار مهمی دارد.
اگر بانوان هر روز اطلاعاتی را درباره ی این که بدنشان چگونه باید به نظر برسد، دریافت کنند، خودانگاره ارزش خود را از دست خواهد داد.
تحلیل رفتن خودانگاره به ویژه زمانی مصداق پیدا می کند که از تلاش برای کنترل نقاط قوت و منابع خود دست برداریم.
زیبایی دیگری فراتر از زیبایی ظاهری وجود دارد که گاهی اوقات فراموش می شود، آن زیبایی، زیبایی درونی است.
بانوانی که از ویژگی های مثبت روانی، از قبیل ظرافت، دلنشینی، وقار، صداقت، هوش، سازگاری و همدلی برخوردار هستند، زیبایی را حس می کنند و زیبا نیز به نظر می آیند.
جان کلام آن که ادراک خودکارآمدی باعث می شود که خود را زیباتر احساس کنیم.
“آن زیبایی که نخستین بار چشم ها را به خود خیره میکند، به ندرت همان زیبایی است که قلب را تصاحب میکند.”

ارتباط زیبایی و اعتماد به نفس

عوامل مختلفی وجود دارد که بر عزت نفس تأثیر می گذارد ، از جمله شکل ظاهری.زیبایی و عزت نفس اغلب برای زنان بسیار مرتبط است.

تعیین ارتباط زیبایی و عزت نفس دشوار است زیرا همه زیبایی را به یک شکل تعریف نمی کنند.

بعلاوه ، تشخیص اینکه افراد زیبا از عزت نفس بالاتری برخوردار هستند یا افرادی که از عزت نفس بالایی برخوردارند ، زیبایی بیشتری دارند دشوار است.

به طور کلی ، این دو مفهوم بهم آمیخته اند.

همچنین این درست است که افراد با عزت نفس بالا اغلب احساس زیبایی بیشتری نسبت به افرادی که دارای عزت نفس پایین هستند می کنند.

این یک مسئله پیچیده است ، زیرا فردی که به ظاهر خود افتخار می کند ، غالباً زیباتر از شخصی به نظر می رسد که احساس می کند حتی ارزش یک ظاهر زیبا را ندارد.

به ویژه برای خانم ها ، زیبایی و عزت نفس ارتباط زیادی با هم دارند.بسیاری از زنان جوان احساس می کنند که ارزش شخصی آنها کاملاً به قضاوت های بیرونی در مورد شکل ظاهری آنها متکی است.

به نظر می رسد برای اکثر زنان زیبا به نظر رسیدن از اهمیت زیادی برخوردار است.اما زیبا بودن به چه معناست و چرا اینقدر مهم است؟چرا باید اینقدر مهم باشد که چگونه به نظر می رسیم؟
دلیل اصلی این است که بین نگاه فیزیکی و رفتار فرد رابطه مستقیم وجود دارد.افرادی که خود را جذاب می دانند معتقدند که به موقعیت اجتماعی بالاتری تعلق دارند و در نتیجه اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند.

یکی از راهکارهای زیبایی به نظر بسیاری از محققان، لبخند است. لبخند بزنید تا زیباتر شوید. لبخند علاوه بر ایجاد چهره‌ای جذاب و شاداب، باعث رفع کامل چین و چروک‌های پوست می‌شود.

بیشتر بخوانید : انواع عمل جراحی زیبایی صورت و نحوه انجام آنها

یکی دیگر از راهکارهای زیبایی، اهمیت به پوست است. برای اینکه صورت و به طور جامع‌تر تمام بدنتان زیبا و جذاب باشد، سعی کنید آن را به فرم و شکل مناسبی درآورید.

عموما چشم‌ها، بینی، چشم‌ها و گوش‌ها در صورت جلب توجه بسیاری کرده و تأثیر شگرفی بر زیبایی دارد. از این‌رو بهتر است تمامی افراد به قسمت‌های مذکور توجه نشان دهند.

به پوست صورت خود توجه کنید. زیرا که اهمیت بسزایی در زیبایی افراد دارد.

سعی کنید با استفاده از کرم‌های مرطوب کننده، پوست خود را مرطوب نگه داشته و از خشک شدن آن جلوگیری کنید.

خشک شدن و خشکه زدن پوست صورت افزون بر ایجاد ظاهری نازیبا در صورت، باعث پیری زودرس پوست می‌شود.

به ظاهر خود برسید و سعی کنید وزنتان را ایده آل نگهدارید. وجود اندام متناسب و رژیم غذایی مناسب، سهم بسیاری در تعیین اعتماد به نفستان خواهد داشت.

 

چرا اعتماد به نفس بر روی ظاهر تاثیر می‌گذارد؟

آیا کسی را می‌شناسید که چهره زیبایی داشته باشد اما به دلیل اینکه مدام اخم و بداخلاقی می‌کند، زیبایی‌اش به چشم شما نیاید؟

در مقابل کسانی هستند که با چهره معمولی اما با لبخندهای شگفت‌‌انگیز شما را مجذوب خود می‌کنند. این اولین مثال ما برای درک بهتر تاثیر خصوصیات درونی بر روی ویژگی‌های ظاهری است.

در واقع رفتار آدم‌ها تا حد زیادی بر روی ظاهرشان تاثیر می‌گذارد. تاثیر اعتماد به نفس در زیبایی هم قابل انکار نیست.

زیرا شما را به فردی شوخ‌طبع، دوست‌داشتنی و مهربان تبدیل می‌کند. به همین دلیل راحت‌تر می‌توانید دیگران را مجذوب شخصیت خود کنید. به همین دلیل افزایش اعتماد به نفس اهمیت دارد.

اگر از ظاهر خود رضایت ندارید و مدام آن را تغییر می‌دهید، در واقع مشکل اصلی ظاهر شما نیست. بلکه این درون شماست که نمی‌تواند ظاهرتان را بپذیرد.
شما حتی اگر به ملکه زیبایی هم تبدیل شوید، تا وقتی اعتماد به نفس کافی نداشته باشید و خود را باور نکنید، همچنان در پی تغییر هستید.

تاثیر صنعت آرایشی و بهداشتی در میزان اعتماد به نفس افراد جامعه

همانطور که احتمالا حدس زده‌اید، صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی یکی از بزرگترین صنایع در جهان است که مصرف کنندگان اصلی آن زنان هستند.

زنان از ابزارهای مختلف زیبایی برای افزایش و تاکید بر زیبایی خود استفاده می‌کنند.

این ابزارها شامل برخی از محصولات آرایشی و بهداشتی مانند انواع کرم‌ها و روغن‌ها، ماسک‌ها و نرم کننده‌ها و … است؛ که برای ایجاد بی‌عیب و نقص ساختن ظاهر افراد به خصوص زنان تولید و عرضه می‌شود.

این محصولات به دو دلیل مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • پنهان کردن نواقص
 • ابزارهای بیان خود

ابزار دیگری که خانم‌ها استفاده می‌کنند لاک ناخن است. استفاده از لاک ناخن با رنگ‌های مختلف در برخی از روزها می‌تواند بازتاب روحیه ما باشد. در مورد رنگ رژ لب نیز همین طور است.

 

 

زیبایی و اعتماد به نفس توسط فوق تخصص جراحی زیبایی فک و دهان و دندان دکتر رضا امیرزرگر در کلینیک زیبایی راز تهران

تاثیر زیبایی زن بر هویت و اعتماد به نفس زنان

تاثیر ظاهر تنها بر اعتماد به نفس زنان نمی‌باشد. بیشتر زنان از سنین اولیه آموخته­‌اند جذابیت جسمیشان، بزرگترین داراییشان و اصلی‌ترین روش برای خوش­آیند دیگران و کسب‌عشق است.
زن خود را جدا از بدنش نمی‌­بیند و بنابراین اغلب ارزشش را در قالب بدنش تعریف‌می­‌کند.

زیبایی برای زن، یک استراتژی بقا است و فشار دائمی برای زیبا بودن و مقایسه آنچه که از خودش در آینه می­‌بیند و آنچه جامعه، زیبایی‌می­‌داند، وجود دارد.

مردان و زنان به‌طور یکسان از طریق معیارهای تعریف‌شده­‌ی جامعه در مقیاس وسیع و تحت‌حمایت صنایع فشن و سرگرمی، شست‌وشوی مغزی می‌شوند.

می­‌توانید در تمام روز به او بگویید زیباست، ولی اگر احساس کند بدنش از استاندارد زیبایی منحرف‌شده، این احساس در او شکل‌می­‌گیرد که بدنش زشت است.

اگر احساس کند بدنش زشت است، دیگر در مورد خودش احساس خوبی نخواهد داشت.

اگر احساس خوبی در مورد خودش نداشته‌باشد، به‌سختی از بدنش لذت­ خواهد برد؛ یا از شما به‌خاطر آنکه از بدنش لذت‌می‌برید، لذت‌می‌برد. این یک چرخه معیوب است.

و مشکل اینجاست که زن احساس نمی­‌کند می‌تواند زیباییش را مانند قدرت جسمی، استقامت، دانش، صلاحیت و خردش «بسازد».

او احساس نمی‌کند که می‌تواند جذابیتش را بسازد، همانطورکه رزومه‌‌اش را می‌تواند بسازد. در واقع پیام­‌های رسانه­‌ای به او می­‌گویند زیبایی‌اش صرفاً با افزایش سن خراب‌می‌شود.

 

معیارهای زیبایی در بین جوانان ایرانی

گفتیم که در جوامع مختلف، معیارهای مختلفی برای زیبایی‌شناسی وجود دارد. در ایران نیز این معیارها در شهرهای مختلف و دوره‌های تاریخی مختلف متفاوت است.
برای مثال در دوره قاجار داشتن اندامی درشت و ابروهای پر و به‌هم‌پیوسته مد و ملاک زیبایی زنان بود. در دوره‌ای هر چه مردان ابروها و سبیل‌های پرتری داشتند، ابهت بیشتری هم داشتند.
همه این‌ها در حالی است که در زمان حاضر، اندامی لاغر یا میانه برای زنان و صورتی صاف و ابروهایی منظم برای مردان، به معیار زیبایی تبدیل شده است.

با این توضیح باید نتیجه گرفت، همسو شدن با همه جریانات جامعه، کاری نشدنی و سخت است.

کسی که بتواند تا حدی به معیارها نزدیک شود و در عین حال، خودش را دوست داشته باشد، فردی زیبا از نظر ظاهری و از لحاظ اندیشه تبدیل می‌شود.

در واقع افرادی که روح خودشان را دست دارند، جسمشان را می‌پذیرند و فردی که برای زیبایی جسم خود تلاش می‌کند، به‌مرور زمان روحی شاداب می‌یابد.

راهکارهای افزایش اعتماد به نفس چهره

 • خودباوری

باور کنید که زیبا هستید و این باور را تا عمق وجود خود رشد دهید، هیچ کس نه به قدری زشت است که غیر قابل تحمل باشد و نه فردی از همه لحاظ زیبا است.

از قدیم الایام گفته اند هر زیبارویی عیب هایی نیز دارد و همیشه همه زیبایی ها یک جا در یک شخص نیست.

زیاد به آیینه نگاه نکنید

ما نمی گوییم به خود اهمیت ندهید. نه اصلا، حرف ما این است به خود برسید ولی افراط نکنید هر چیزی در حد و اندازه خویش خوب است و به یاد داشته باشید هر چقدر که در نگاه کردن به آیینه افراط به خرج دهید بیشتر حساس تر خواهید شد.

 

 

زیبایی و اعتماد به نفس توسط فوق تخصص جراحی زیبایی و فک و‌ دندان دکتر رضا امیرزرگر در کلینیک زیبایی راز تهران

به پوستتان رنگ بدهید

اگر احساس می کنید رنگ پوستتان پریده به نظر میرسد کمی کرم برنزه به پوست خود بزنید تا با رفع رنگ پریدگی در پوستتان حس اعتماد به نفس در شما تقویت شود.
لیکن به شما پیشنهاد می کنیم در استفاده از مواد آرایشی افراط نکنید و اگر پوست صورتتان نرمال و صاف است بهتر است از موادآرایشی استفاده نکنید، آرایش کردن شاید در ابتدا برایتان جذاب باشد و اعتماد به نفس شما را بالا ببرد ولی افراط در آن مضر است و به پوستتان آسیب می زند.

به خاطر داشته باشید لوازم آرایشی به مرور زمان آثار جبران ناپذیری به پوست می زند و هر کاری کنید پوست شما به حالت زیبایی اولیه بر نخواهد گشت.

 • روشن کردن پوست با روشی آسان

یکی از ساده ترین و موثر ترین راه ها برای زیبایی و روشن کردن پوست استفاده از مخلوط ماسک عسل و ماست است که بایستی این ماست را به پوست خود بمالید، این ماسک علاوه بر افزودن بر زیبایی پوست موجب لایه برداری و به وجود آمدن پوستی تازه می گردد.

 • به زیبایی موهای خود اهمیت دهید

حالت و رنگ مو نقش بسیار مهمی در زیبایی چهره دارد، حالت موهای خود را بر اساس ظاهر چهره تان تنظیم کنید، و هنگام رنگ کردن موهایتان رنگی را انتخاب کنید که با رنگ پوست شما مطابقت داشته باشد و به شکل ظاهری چهره تان بیاید.
در نهایت باید بگوییم نباید به دنبال تایید شدن از جانب دیگران باشید باور کنید حتی اگر از نظر خودتان زشت باشید لیکن اگر اخلاق و رفتاری خوب داشته باشید در چشم همه زیبا به نظر خواهید رسید.

 • افزایش اعتماد به نفس چهره

همه انسان ها طالب خوبی و مهربانی هستند و هیچ کس از فرد خوش چهره اما بد اخلاقی که حتی نمی شود ثانیه ای با او هم کلام شد خوشش نمی آید.

اگر واقعا دلتان می خواهد همه شما را باور داشته و به عقیده ابتدا خودتان و سپس دیگران زیبا به نظر برسید تنها کافیست با خوش رویی ، لبخند و خوش اخلاقی با دیگران برخورد کنید.

آیا اعتماد به نفس افراد با جراحی بینی افزایش پیدا می کند؟

رینوپلاستی یا جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی است.

این جراحی اغلب به منظور کاهش اندازه، تغییر شکل یا زاویه ی خود بینی یا نوک بینی یا صاف کردن قوز بینی استفاده می شود.

طبق آمار ارائه شده توسط انجمن جراحان زیبایی آمریکا، سالانه تقریبا ۲۴۵۰۰۰ نفر از بیماران به انتخاب خود زیر تیغ جراحی می روند.

اعتماد به نفس و جراحی بینی

 • تغییر ظاهر بینی می تواند کل چهره ی فرد را بهبود بخشد.
 • از آنجایی که بینی در مرکز چهره قرار دارد، یکی از اولین چیزهایی است که توجه اطرافیان را به خود جلب می کند و نقش اساسی در صورت دارد.
 • اگر احساس کنید بینی شما بر بقیه اجزای چهره تان غالب است، ممکن است نسبت به قضاوت دیگران نسبت به ظاهرتان نیز حساس شوید.
 • جراحی می تواند شکل، اندازه و تناسب بینی را با کل صورت اصلاح کند که باعث جذاب تر شدن فرد می شود.
 • آسیب های روحی ناشی از تحقیر شدن فرد در جامعه از بین خواهد رفت
 • تزلزل ها و کمبود اعتماد به نفس فرد پس از جراحی بینی از بین می رود.
 • می تواند بیمار را به فردی با انگیزه و موفق تبدیل کند.
Aboutکلینیک راز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *