بهترین کلینیک زیبایی، متخصصان و پزشکان برای یک لمس شفابخش
الهیه، خ شبدیز
تهران
تماس با ما
09370142337
ساعات کاری
شنبه-چهارشنبه 14 الی 21
۱۴۰۰/۰۷/۳۰ توسط admin 0 نظر

کانتوپلاستی یا درشت کردن چشم چیست و چگونه انجام میشود ؟

درشت کردن چشم

کانتوپلاستی (درشت کردن چشم) به هر گونه عمل جراحی زیبایی اطلاق می‌شود که در آن جراح متخصص گوشه خارجی پلک را اندکی بالا می‌برد یا افتادگی این بخش از چشم را اصلاح می‌کند.

عمل زیبایی کشیدن چشم خواسته‌ی بسیاری برای داشتن چشم‌ گربه‌ای کشیده و با شیب رو به بالا را تحقق می‌بخشد.

همچنین جراحی درشت کردن چشم برای بیمارانی مفید است که سابقاً جراحی پلاستیک پیچیده‌ای مانند بلفاروپلاستی پلک پایین انجام داده‌اند و در اثر این عمل پلک پایینشان رو به پایین کشیده شده، گوشه چشمشان گرد شده و ظاهر ناخوشایندی پیدا کرده است.

کانتوپلاستی عمل زیبایی یا عملکردی است که به منظور ترمیم یا تغییر شکل گوشه خارجی چشم انجام می‌شود. این عمل که به تنهایی یا در کنار اکولوپلاستی انجام می‌شود، باعث می‌شود چشم به شکل زیبایی کشیده شود.

این جراحی فقط و فقط باید توسط جراحی انجام شود که در زمینه جراحی اکولوپلاستی از تجربه گسترده‌ای برخوردار است؛ چرا که اشتباه در انجام عمل نتیجه فاجعه‌‌آمیزی را به دنبال خواهد داشت.

ساختار پلک

سه بخش مختلف پلک در ظاهر آن تاثیر دارند. برای افرادی که چشم‌های آنها پلک صاف یا پف پشت چشم دارد، بخشی از ماهیچه بالابرنده پلک به پشت پوست متصل می‌باشد.

از طرف دیگر، چشم‌هایی که پلک صاف یا پف پشت چشم ندارند، دارای ساختاری به نام اپی‌بلفارون (epiblepharon) هستند که باعث می‌شود عضله حلقوی چشم در موقعیت نامناسب قرار گیرد.

علاوه بر این، گاهی اوقات بافت چربی در ناحیه پلک بالا دچار افتادگی شده و به این ترتیب ظاهر نامناسب برای پلک ایجاد می‌شود.

در نتیجه این شرایط فرد ممکن است به ترتیب با مشکلات مربوط به کوچک شدن قوس میانی چشم، تشکیل پرده گوشه چشم (اپی‌کانتوس)، کوچک شدن قوس میانی- تحتانی، و تشکیل اپی‌بلفارون روبرو شود.

دلایل انجام جراحی کشیده کردن چشم (کانتوپلاستی)

 • بالا رفتن سن که موجب افتادگی پلک پایین می‌شود.
 • انجام دادن جراحی قبلی که موجب کشیده شدن بیش‌ازحد پلک پایینی شده است و پلک به سمت پایین آمده
 • انجام دادن جراحی قبلی که موجب شده است عضله‌ای که چشم‌ها را می‌بندد ضعیف شود و در نتیجه پلک پایین افتاده شده است.
 • انجام جراحی‌های قبلی برای سرطان پوست یا آسیب خورشیدی مزمن که موجب کشیده شدن پوست و پایین کشیدن پلک پایینی شده است.
 • افتادگی ژنتیکی پلک پایین که باعث می‌شود پلک پایینی کمی پایین‌تر از حد نرمال خود باشد.
 • برآمدگی کاسه‌ی چشم نیز موجب افتادگی پلک پایین می‌شود.

تکنیک های مورد استفاده در بزرگ و درشت کردن چشم

جراحی پلک بالا (بلفاروپلاستی)

شگرد اول، به کارگیری عمل بلفاروپلاستی یا عمل جراحی پلک بالا است. در عمل جراحی بلفاروپلاستی، پوست پلک بالایی چشم عقب کشیده می شود و باعث می شود که فاصله بین پلک بالا و پایین در حالی که چشم ها باز است بیشتر شود.

به علاوه با این عمل فشار وارده بر مژه ها برداشته شده و به آنها این امکان را میدهد که انحنایی طبیعی به سمت بالا پیدا کرده و طولانی تر به نظر برسند و چشم های نیز بزرگ تر و درخشان تر به نظر خواهند آمد.

جراحی پلک پایین (بلفاروپلاستی)

در عمل جراحی استاندارد بلفاروپلاستی پلک پایین، یک شکاف حدود یک سانتیمتری در قسمت جانبی بیرونی گوشه چشم ایجاد می شود و در زیر چشم در امتداد خط مژه امتداد می یابد. پوست و عضلاتی که اطراف چشم را پوشاندهاند بلند شده و بافت های زیرین و سه لایه پاکت چربی پلک پایینی قابل دسترس می شوند.

چربی اضافی، خارج شده یا جابجا می شود و یا هر دو عمل انجام می شود تا کیسه های و حلقه های سیاه اطراف چشم از بین بروند. معمولاً مقدار کمی پوست و چربی اضافی برداشته می شود که میزان آن بسیار کمتر از آن مقداری که از پلک بالایی برداشته می شود.

بزرگ کردن عرض چشم (ارتفاع چشم از بالا به پایین)

دهانه چشم (فاصله بین پلک بالا و پایین در حالتی که چشم باز باشد) با انجام عمل سادهای شامل کوتاه کردن عضلات نگهدارنده پلک چشم تغییر می یابد. این عمل با بخیه کردن عضلات نگهدارنده پلک برای پهن تر کردن چشم انجام میشود.

اگر چشم شما در حالت باز خوابآلوده به نظر می رسد، ممکن است شما به بیماری پتوسیس مبتلا شده باشید. این عمل که به عمل اصلاح پتوسیس نیز نامیده می شود میتواند این عارضه را اصلاح کرده و چشم را در حالت باز بزرگ تر، پهن تر و زیبا تر نشان دهد.

کشیده کردن چشم (افزایش طول چشم) با کانتوپلاستی

عمل جراحی کانتوپلاستی به یک یا چندین عملی اشاره دارد که توسط جراح متخصص برای تغییر در شکل (یا موقعیت) گوشه های جانبی چشم به کار برده می شوند. گوشه های جانبی چشم جایی است که پلک بالا و پلک پایین به هم می رسند.

اپیکانتوپلاستی (باز کردن گوشه داخلی چشم)

با انجام عمل اپیکانتوپلاستی می توان شکل گوشه داخلی چشم را تغییر داد. طول چشم در برخی موارد ممکن است باعث شود که چشم ها بسیار کوچک و با فاصله زیاد از یکدیگر به نظر برسند. برای حل این مشکل، جراح قسمتی از پوست اطراف پلک را برمی دارد.

این عمل جراحی اپیکانتوپلاستی نامیده می شود و می تواند هم در گوشه داخلی و هم در گوشه خارجی چشم انجام شود و نتیجه آن افزایش طول چشم است.

عمل زیبایی درشت کردن چشم یا اپی کانتال چگونه انجام میشود؟

جراحی اپی کانتال چشم یا عمل درشت کردن چشم، برای کسانی که چشمان باریک و شرقی دارند بسیار موثر است. به همین دلیل به جراحی اپی‌کانتال، عمل چشم شرقی یا عمل چشم بادومی نیز می‌گویند.

با جراحی اپی‌کانتال یا اپی‌کانتوپلاستی، زاویه داخلی چشم بیشتر می‌شود؛ افتادگی پلک رفع می‌گردد و در نهایت چشم درشت‌تر می‌شود.

معمولا کسانی که چشم‌های شرق آسیایی دارند از جراحی اپی کانتال برای عمل بزرگ کردن چشم خود استفاده می‌کنند؛ مانند افراد دارای چشم‌های کره‌ای، چینی و ژاپنی و همچنین چشم‌های مغولی، ترکی و یا ترکمنی.

البته ممکن است برای دیگر افراد نیز این جراحی انجام شود که به نظر تخصصی جراح پلاستیک بستگی دارد.

با اینکه این روش به درشت‌تر شدن چشم‌ها بسیار کمک می‌کند اما نکات مهمی نیز وجود دارد که باید پیش از عمل به آن توجه کرد.

دوره بهبودی و همچنین شیوه انجام جراحی اپی کانتال با عمل بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک، هم اشتراک‌هایی دارد و هم متفاوت است. در این مقاله، تمام موارد مهمی که باید پیش از عمل درشت کردن چشم بدانید، آمده است:

دلیل انجام جراحی اپی کانتال چشم

جراحی اپی کانتال چشم یا اپیکانتوپلاستی، روشی برای درشت کردن چشم‌های شرقی و بادومی است. ساختار چشم و پلک‌ها در کسانی که چشم‌های شرقی یا مغولی دارند، با دیگران متفات است. این تفاوت در آناتومی پلک‌ها و بافت‌های چشم، به چند شکل خود را نشان می‌دهد:

وجود لایه‌ای برآمده در بخش درونی زاویه داخلی چشم؛ به این لایه یا چین اضافه، اپی کانتوس یا فولد اپی کانتال می‌گویند. به جراحی برداشتن این چین اضافی، اپی کانتوپلاستی (Epicanthoplasty) یا جراحی اپی کانتال چشم می‌گویند.

همچنین شکل چین خوردگی پلک، با چشم‌های نرمال فرق دارد.
معمولا پلک‌ها در چشم شرقی، حالت افتاده و پف کرده دارند.

دلیل این تفاوت در ساختار چشم، به هزاران سال پیش و دوران فرگشت دسته‌ای از انسان‌ها برمی‌گردد که در محیط‌های بسیار سرد و بیابان‌های خشک و یخزده شرق آسیا زندگی می‌کردند.

شاید این چین‌خوردگی اضافی کمک می‌کرده تا چشم‌ها آب کمتری از دست بدهند و خشک نشوند.

حال پس از گذشت هزاران سال و وجود این تفاوت‌ها، چشم‌های شرقی را نسبت به دیگر چشم‌ها، باریک و بادومی کرده است. با کمک جراحی اپی کانتال چشم، می‌توان چشم‌های شرقی را به چشم‌های نرمال و طبیعی تبدیل کرد.

کاندیدای مناسب

اپی کانتوپلاستی برای کسانی مناسب است که:

 1. می‌خواهند چشمانشان بزرگ‌تر و واضح‌تر باشد.
 2. به دلیل داشتن چین مغولی، چشم‌هایشان ظاهری نامناسب دارد.
 3. یک فاصله گسترده بین چشم‌هایشان وجود دارد.
 4. برای جبران یا اصلاح، مایل به دریافت یک عمل زیبایی پلک مجدد هستند.

اطلاعات جراحی

مدت‌زمان: 30 دقیقه
بیهوشی: بیهوشی موضعی همراه با آرام‌بخش
زمان بستری شدن در بیمارستان: نیازی ندارد
برداشتن بخیه‌های جراحی: هفت روز بعد از عمل
دوره نقاهت: بازگشت به فعالیت‌های روزانه بعد از برداشتن بخیه‌ها

مزایای روش اپی کانتوپلاستی

از بین بردن خط و خطوط مغولی (پوست و بافت نرم اضافی که بُعد داخلی چشم‌ها را می‌پوشاند و بیشتر در افراد آسیایی شایع است).
زیبا و لطیف‌تر کردن چشم‌ها.
در صورتی که به طور همزمان عمل بلفاروپلاستی را نیز دریافت کنید، نتایج عمل به حداکثر خواهد رسید.

کانتوپلاستی خارجی (باز کردن گوشه چشم)

با انجام عمل جراحی کانتوپلاستی خارجی می توان ظاهر خوابآلوده چشم یا ظاهر چشم گربه ای را تغییر داد. در این عمل گوشه خارجی چشم تغییر شکل داده میشود.

در ابتدا این روش جراحی پلک برای اصلاح برخی اختلالات عملکردی پلک چشم انجام می شد اما امروزه عمل جراحی کانتوپلاستی برای مقاصد زیبایی نیز انجام می شود تا ظاهری لطیف تر اطراف چشم فرد ایجاد کند.

عوارض عمل درشت کردن چشم

 • نامتقارن شدن چشم ها با یکدیگر و نیاز به درمان ترمیمی
 • به وجود آمدن چین های غیر طبیعی و بزرگ بر روی پلک ها
 • از بین نرفتن اسکارهای باقیمانده از بخیه ها
 • بروز هماتوم و یا خون مردگی
 • در صورتی که جراحی تخصصی انجام نشده باشد، احتمال بد شکلی در ناحیه اتصال پلک بالا و پایین و یا گرد شدن حالت آن و همینطور بروز کشیدگی عمودی به طرزی نامطلوب به خصوص در چشم هایی که پیش از عمل حالتی گود داشته اند، نیز وجود دارد.
 • احتمال بروز آلرژی نسبت به داروی تزریق شده جهت بی حسی ناحیه اطراف چشم
 • احتمال بروز عفونت در ناحیه برش در صورتی که محل درمان آلوده بوده باشد یا اینکه پس از عمل به خوبی از زخم مراقبت نشود.

لازم به ذکر است که بیشتر این عوارض در صورتی رخ می دهد که عمل درشت کردن چشم نزد یک جراح بی تجربه و غیر متخصص انجام شود پس بسیار ضرورت دارد که حتما بهترین دکتر برای درشت کردن چشم خود انتخاب کنید.

علاوه بر این در صورتی که مراقبت های پس از عمل درشت کردن چشم را نیز جدی نگیرید دور از انتظار نیست که پس از مدتی به عوارض این نوع جراحی دچار گردید پس بهتر است با رعایت مراقبت های بعد از عمل درشت کردن چشم ، عوارض احتمالی را به حداقل برسانید.

با این وجود در صورت عدم رضایت پس از عمل درشت کردن چشم نیز می توانید جهت درمان های ترمیمی اقدام نمایید که بهتر است نهایت تلاشتان را بکنید تا کار به اینجا نکشد.

دوره بهبود و ریکاوری بعد از کانتوپلاستی چقدر است؟

معمولا این دوره بین 2 تا 4 هفته زمان نیاز دارد تا بیمار بتواند به طور کامل خود را بهبود یافته بداند. البته چشم عضو بسیار حساسی است و لازم است که مراقبت ها را تا مدت بیشتری انجام داد. مثلا از خسته شدن زیاد چشم ها، مالیدن آنها و یا آرایش کردن زیاد بپرهیزید.

معمولا اسکار کوچکی از کانتوپلاستی روی پلک ها باقی می ماند که اصلا نگران کننده نیست زیرا فقط با دقت و توجه بسیار زیاد مشخص خواهد بود.

مراقبت های بعد از جراحی زیبایی چشم

به طور کلی بعد از جراحی کانتوپلاستی و اپی کانتوپلاستی ، بیمار با ورم و کبودی مختصری روبرو خواهد بود که حداکثر تا یک هفته پس از عمل فروکش خواهد کرد.

بعد از جراحی زیبایی چشم ، فرد درد مختصری در ناحیه جراحی شده احساس خواهد کرد که جراح بدین منظور داروهای مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می کند تا به این ترتیب علاوه بر تسکین درد ؛

روند ترمیم زخم را نیز سرعت بخشیده و ریسک بروز عفونت در موضع جراحی شده را به حداقل برساند.
پس از عمل جراحی زیبایی چشم ؛ غالبا افراد با خشکی چشم مواجه خواهند شد که جهت رفع این عارضه قطره های مخصوص چشمی تجویز می شود.
پس از جراحی زیبایی چشم باید از انجام امور و فعالیت هایی که منجر به درگیر شدن چشم می شوند ؛ نظیر تماشای تلویزیون ، استفاده از موبایل و رایانه ، مطالعه و همچنین استفاده از لنزهای تماسی خودداری گردد.

استفاده از عینک آفتابی ، اجتناب از آرایش چشم ، پرهیز از خم شدن ، خودداری از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین و به طور کلی اموری که موجب تحمیل فشار بر چشم می شوند ؛

از دیگر توصیه های ضروری است که پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک چشم ، به رعایت آن ها پس از جراحی زیبایی چشم اکیداً توصیه می کند.

مراحل و مواردی که قبل از عمل جراحی کانتوپلاستی و درشت کردن چشم ها در نظر بگیریم:

گام اول مشاوره

ابتدا بطور کامل با پزشک مشورت کنید و دو طرف انتظارتتان را ازنتیجه عمل کانتوپلاستی و جراحی های دیگر بیان کنید.
اگربرای این عمل مناسب بودید خود را برای مراحل بعد اماده کنید.
جراح در رابطه با کل سلامتی صحبت می کند چیزهایی که برای قبل و بعد از جراحی و دوره نقاهت نیازاست.
برخی بیماری ها و جراحی های پلک تحت پوشش بیمه است اما قبل از عمل حتما دراین رابطه تحقیق کنید.

گام دوم برنامه ریزی روند جراحی

برنامه ریزی برای این جراحی از چند هفته به چند ماه میرسد و به توانایی و اوقات بیکاری تا بهبودی کامل و میزان آمادگی پزشک جراح بستگی دارد.
کانتوپلاستی تقریبا جراحی کوتاهی است و برای بیشتر بیماران بین یک تا دو ساعت زمان میبرد.
معمولا دوره نقاهت بیماران کوتاه اما دربیماران مختلف متفاوت است.
ممکن است جراح پیشنهاد کند جراحی را با درمان های دیگر ترکیب کنید تانتیجه بهتری بدست بیاید.

بنابر فاکتورهای مختلف مثل :
آناتومی صورت ، ژنتیک ، سبک زندگی ، پیری پوست، شلی پوست گزینه های عمل را با هم ترکیب کنید البته ممکن است فاکتورهای دیگر موجب این بیماری شود.

گام سوم جراحی پلک و بهبود

بهبود کامل درافراد مختلف متفاوت است اما حدود 2تا4 هفته زمان میبرد بنابراین پاهایتان را به دیواربالا بزنید چشم هارا ببندید و توصیه های بعد از عمل را اجرا کنید. تقریبا زمان بهبود کوتاه است و درآن جراح از بیهوشی موضعی استفاده می کند.
عمل درشت کردن چشم.
جراحی انتروپیون عمل درمان فرو رفتگی پلک به داخل چشم.

توصیه های خاص جراح بعد از عمل

بعد ازجراحی چشم و اطراف پلک مقداری دچار درد ، التهاب وخون مردگی می شود بنابراین سعی کنید تا هر اندازه می توانید بعداز عمل استراحت و سر را بالا بگیرید تا التهاب کاهش یابد پزشک جراح بعد از عمل توصیه هایی می کند که در تسر یع درمان اهمیت دارد.

انجام عمل جراحی توسط پزشک با تجربه آسیب های جراحی را به حداقل میرساند اگرچه اغلب زخم ها ظریف هستند و زیر مژه پنهان می شود اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
هدف ما کمک به همه ی افرادی است که احتمال بیماری های چشمی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *